"; Ministerstvo kultúry SR - Aktuality ministerstva kultúry
 

Múzeum letectva v Košiciach sprístupnilo zrekonštruované lietadlo Messerschmitt Bf-109

18.05.2017
FOTO TASR - František IvánSlovenské technické múzeum – Múzeum letectva v Košiciach od dnešného dňa verejnosti sprístupnilo lietadlo Messerschmitt Bf-109, ktoré múzeum získalo medzinárodnou výmenou v novembri roku 2012 a od roku 2014 ho komplexne reštaurovalo. Projekt "Reštaurovanie lietadla Messerschmitt Bf-109", ktorý kontinuálne prebiehal až do roku 2016 podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky účelovými dotáciami v celkovej výške 79 000 Eur.

Počas troch rokov boli v troch etapách odborného ošetrenia tohto výnimočného zbierkového predmetu komplexne renovované vonkajšie časti lietadla a jeho krídla, vnútorné časti a systémy lietadla a v poslednej tretej etape boli reštaurované detaily priestoru kabíny, detaily priestoru motora, rádiostanice, prevedená montáž zbraňových systémov a kamufláž.

"Pilotná kabína je úplne kompletná a z 90 percent autentická, čiže originál prístroje – spínače. Návštevník tak môže vidieť hlavné atribúty, ako to lietadlo reálne vyzeralo. Aj kamufláž zodpovedá tej podobe, v akej bolo zostrelené,"priblížil pre novinárov riaditeľ múzea Miroslav Hájek.

Lietadlo Messerschmitt je svojou konštrukciou a letovými vlastnosťami symbolom prelomu letectva a leteckej techniky, ktoré sa udiali v druhej polovici 30-tych rokov 20. storočia. Exponát tak ideálne uzatvára tému prezentovanú v úvodnej expozícii STM-Múzea letectva "Počiatky letectva do roku 1945".

Unikátnosť a historická hodnota exponátu je znásobená aj ozrejmením a zdokumentovaním histórie tohto konkrétneho lietadla. Ciele reštaurovania realizovaného Slovenským technickým múzeom tak boli ovplyvnené aj snahou o nezaujatú prezentáciu „príbehu“ tohto konkrétneho stroja, ktorý bol zostrelený dňa 1. januára 1945 pri operácii “Bodenplatte” v blízkosti obce Felsberg/Saar.

Viac informácií o projekte: http://www.stm-ke.sk/index.php/sk/pobocky/38-muzeum-letectva-kosice/376-messerschmitt-projekt-restaurovania-lietadla

referát styku s médiami MK SR

 << späť
Linky