Múzea a galérie otvorené, živá kultúra online

12.10.2020
Múzea a galérie otvorené, živá kultúra onlineÚstredný krízový štáb prijal prísnejšie opatrenia pre rýchlo sa zhoršujúcu pandemickú situáciu.

"Bohužiaľ, pokiaľ nebudeme mať k dispozícii vakcínu, tak len obmedzenie cestovania, mobility a spoločenských kontaktov účinne zníži šírenie ochorenia COVID-19," uviedla ministerka kultúry Natália Milanová s tým, že podľa Úradu verejného zdravotníctva sa COVID-19 šíri z regiónu do regiónu a v ostatných dňoch zasiahol športové kluby, umelecké súbory, školy, či pracoviská.

"Avšak každý z nás môže pomôcť - obmedzením cestovania, mobility a spoločenských kontaktov, čo je aj cieľom aktuálnych opatrení. Preto spolu s organizáciami v kultúrnom a kreatívnom priemysle preukazujeme spolupatričnosť v týchto ťažkých časoch," dodala ministerka Milanová.

Už v novembri umožní ministerstvu kultúry poskytovať finančnú pomoc formou dotácií nový zákon, ktorý je aktuálne v parlamente.

Pri nových opatrenia MK SR presadilo, že umelecké súbory môžu aj počas zákazu hromadných podujatí skúšať a prinášať divákom predstavenia online.

Múzeá, galérie a knižnice podliehajú opatreniam ako prevádzky - na 15 metrov štvorcových jeden návštevník.

Výnimku z nosenia rúška majú umelci a účinkujúci pri produkcii hraných a dokumentárnych filmov.

Povinnosť nosiť rúško sa nevzťahuje ani na tlmočníkov posunkového jazyka. 

Buďme rozumní a solidárni. Krízu sa nám podarí prekonať len spoločne.

Obmedzenia mobility začnú platiť od štvrtka 15.10. 2020 dokiaľ sedemdňový kĺzavý medián nových prípadov neklesne pod  500.

 

Opatrenia od štvrtka 15.10. 2020:

  • rúška bude povinné nosiť v exteriéri, výnimku majú výkonní umelci a účinkujúci pri produkcii hraných a dokumentárnych filmov a tiež tlmočníci posunkového jazyka,  
  • zakazujú sa všetky hromadné podujatia, vrátane bohoslužieb a verejných kultúrnych podujatí, ako sú divadelné, filmové, hudobné a iné umelecké predstavenia (platí to aj pre kiná v obchodných centrách), výnimku majú on-line prenosy a skúšky umeleckých predstavení,
  • počet zákazníkov v prevádzkach bude obmedzený na 1 osobu na 15 metrov štvorcových, toto pravidlo platí aj pre galérie, múzeá, knižnice.
 << späť
Linky