Opustila nás osobnosť československého filmu, režisér Jiří Menzel

07.09.2020
zdroj: Paul KatzenbergerJedna z hlavných postáv československej filmovej novej vlny, český oscarový režisér Jiří Menzel zomrel 5. septembra 2020 vo veku 82 rokov. Jeho prvý celovečerný film Ostře sledované vlaky, natočený podľa predlohy spisovateľa Bohumila Hrabala, získal v roku 1967 Oscara.

Začiatky filmového remesla v Čechách mapuje Menzlova snímka Báječní muži s klikou (1978) v hlavnej úlohe s Rudolfom Hrušínským. Práve Hrušínský, Magda Vášáryová, Jiří Schmitzer a Jaromír Hanzlík boli protagonistami jeho ďalšieho slávneho filmu Postřižiny z roku 1980. Nasledovala komédia Slavnosti sněženek (1983) opäť podľa prózy Bohumila Hrabala.

Nasledujúci film s názvom Vesničko má středisková z roku 1985 podľa scenára Zdeňka Svěráka patrí k vrcholom Menzlovej tvorby. Veselohra z vidieckeho prostredia bola nominovaná aj na Oscara a získala mimoriadnu cenu na filmovom festivale v Montreale. Jedným z posledných Menzlových filmových diel bola snímka Obsluhoval jsem anglického krále z roku 2006 a napokon komédia Donšajni z roku 2013.

Jiří Menzel sa narodil 23. februára 1938 v Prahe v rodine spisovateľa a filmového scenáristu Josefa Menzla. V roku 1962 ukončil štúdium réžie pod vedením legendárneho českého režiséra Otakara Vávru na pražskej Filmovej a televiznej fakulte Akademie múzických umení (FAMU). Menzel bol známy predovšetkým ako filmový režisér, ale v Česku slávili úspechy aj jeho divadelné réžie.

Herecky sa predstavil vo svojich filmoch (napr. Rozmarné léto, Báječní muži s klikou), v snímkach Věry Chytilovej (napr. Hra o jablko) či Juraja Herza (napr. Upír z Feratu). Hlavnú úlohu si zahral po boku Milana Lasicu a Júliusa Satinského v populárnej komédii Oldřicha Lipského Srdečný pozdrav ze zeměkoule.

Slovenský režisér Martin Šulík obsadil Menzla do jednej z hlavných úloh svojho filmu Tlmočník (2018), ktorého svetová premiéra sa uskutočnila na medzinárodnom filmovom festivale Berlinale. Organizátori berlínskeho festivalu oznámili, že v deň jeho 80. narodenín ocenia mimoriadny prínos Jiřího Menzla pre svetový film cenou Berlinale Camera.

Jiří Menzel počas života získal okrem amerického Oscara aj ďalšie svetoznáme filmové ocenenia, ako Veľkú medzinárodnú cenu medzinárodného filmového festivalu Cannes, Zlatú medailu medzinárodného filmového festivalu Benátky, Českého leva, slovenskú cenu Slnko v sieti a ďalšie.

Česť jeho pamiatke!

 << späť
Linky