Noc múzeí a galérií 2019

17.05.2019
Noc múzeí a galérií 2019Tretia májová sobota bude opäť patriť múzeám a galériám, ktoré sa 18. mája 2019 už po pätnásty krát zapoja do celoeurópskeho podujatia Noc múzeí a galérií. Návštevníkov čaká pestrý kultúrny program do neskorých večerných hodín vo viac ako 100 lokalitách po celom Slovensku. Podujatie organizuje Zväz múzeí na Slovensku v spolupráci so Slovenským národným múzeom.

 

Od roku 2005 je tretia májová sobota v celej Európe každoročne spätá s jedinečným podujatím Noc múzeí a galérií. Cieľom akcie je v čo najväčšej miere prezentovať rozsiahle kultúrne dedičstvo a kultúrnu rozmanitosť jednotlivých európskych krajín a šíriť medzi ľuďmi osvetu o význame ich ochrany a zachovávania pre budúce generácie. Múzejná obec si 18. mája zároveň pripomína Medzinárodný deň múzeí. 

Do akcie sa už tradične zapájajú aj slovenské štátne, krajské, mestské či súkromné zbierkotvorné organizácie. Na Slovensku budú môcť ľudia navštíviť múzeá a galérie do neskorých večerných hodín vo viac ako 100 lokalitách a stať sa priamymi účastníkmi zaujímavých výstav, autorských výkladov, tvorivých dielni, animácií, prehliadok, premietaní, koncertov a ďalších foriem atraktívneho programu. Hlavným spoluorganizátorom podujatia je Slovenské národné múzeum (SNM), ktoré spolu s ostatnými zbierkotvornými organizáciami v zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva kultúry SR pripravilo pre svojich hostí jedinečné zážitky.

Bratislavské múzeá SNM prichystali program v súlade so svojím tematickým zameraním: Prírodovedné múzeum zaujme odbornými prednáškami a zábavno-hravým poznávaním rôznych prírodovedných odborov. Historické múzeum ponúkne komentované sprievody k expozíciám a výstavám, ako aj prehliadky historických priestorov Bratislavského hradu. Návštevníkov isto prilákajú aj štyri múzeá SNM na Žižkovej ulici: Hudobné múzeum pozýva na tvorivé hudobné dielne, Archeologické múzeum usporiada hru na archeológov, prezentáciu o egyptológii či prednášku z oblasti historického mečiarstva. Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku pozýva do svojej novootvorenej etnografickej expozície a Múzeum kultúry karpatských Nemcov premietne film Cesty medi. V SNM – Múzeu Červený Kameň sa uskutočnia exkurzie v unikátnych hradných pivniciach a otvorené budú aj expozície a výstavy SNM – Múzea Ľudovíta Štúra v Modre.

Pôsobivý program pripravilo Múzeum SNP v Banskej Bystrici. V areáli Pamätníka SNP návštevníci nahliadnu na život vojakov v zemľanke a zistia, ako sa v ťažkých situáciách vojaci orientovali a dorozumievali. Vo Vzdelávacom centre Múzea SNP čaká na hostí výstava Svet pred Internetom, kde si budú môcť pozrieť, ako prebiehala vojenská komunikácia pred dobou mobilov, e-mailových schránok, GPS či moderných aplikácií. V Digitalizačnom centre Múzea SNP si zase návštevníci vyskúšajú písanie s neviditeľným písmom a odnesú si domov vlastnoručne napísaný dokument aj s vyrobenou pečaťou.

Slovenská národná galéria (SNG) predstaví v Bratislave program z dvoch základných blokov: Krajina za mapou a Mednyánszky. Návštevníci si môžu spolu s pouličným básnikom vytvoriť verš „na počkanie“, alebo pátrať so svojimi deťmi po dielach z knihy Kde je Ester N? V SNG – Kaštieli Strážky  si návštevník vychutná expozície renesančného kaštieľa a nahliadne do života jednej z najvýznamnejších postáv stredoeurópskeho maliarstva, Ladislava Mednyánszkeho. SNG – Zvolenský zámok ponúka poučný program ZANALYZUJ – ZREŠTAURUJ – ZDIGITALIZUJ, v ktorom návštevníkov zavedie do zákulisia starostlivosti o umelecké diela. V ovocnom sade Schaubmarovho mlynu SNG sa zasepod holým nebom budepremietaťpoeticko-dramatický film Záhrada.

Vďaka programu Slovenského technického múzea (STM) si na svoje si prídu aj milovníci vedy a techniky. STM v Košiciach pozýva na prezentáciu a výstavu legendárneho 100 ročného FORDU T a ďalších veteránov značky FORD. Zároveň pripravilo krátky program v planetáriu pod názvom HVIEZDY ZIMNEJ OBLOHY. Múzeum letectva sprístupní prvý krát pre verejnosť vládny Tupolev 154 – bývalé lietadlo vládnej letky ministerstva vnútra SR s 30 ročnou službou. STM – Múzeum dopravy v Bratislave zase ponúka výstavu venovanú 100 rokom lodiarstva v ČSR a na Slovensku. Pre hostí budú pripravené aj dielne, kde si budú môcť vytvoriť vlastný dopravný prostriedok.  

V centre záujmu budú istotne aj výstavné priestory Univerzitnej knižnice v Bratislave, ktoré hostia prebiehajúci partnerský festival BRAK, v rámci ktorého sú prezentované dielo Jaromíra Švejdíka a rekapitulácia českých komixových dejín prostredníctvom historických a spoločenských súvislostí. V neposlednom rade priláka návštevníkov aj Divadelný ústav, kde sa uskutoční výstava dizajnérov divadelného kostýmu a tiež Národné centrum dizajnu so svojou expozíciou Nebáť sa moderny! na Bratislavskom hrade. Všetkých srdečne pozývame.

Viac informácií ájdete TU.

 

 

Zdroj: SNM a SNG

 

 << späť
Linky