Na Kube sa začal festival slovenských filmov

07.11.2018 MK SR
Na Kube sa začal festival slovenských filmov Filmoví nadšenci na Kube majú v týchto dňoch jedinečnú príležitosť zoznámiť sa so súčasnou slovenskou kinematografiou za osobnej účasti viacerých tvorcov. Prvý ročník podujatia Dni slovenského filmu sa koná za účasti ministerky kultúry Ľubice Laššákovej.

 

 

 

V priebehu festivalových dní (6. - 11. novembra 2018) má publikum v hlavnom meste Havane príležitosť pozrieť si päticu súčasných, medzinárodne ocenených, hraných filmov aj digitálne reštaurovanú animovanú snímku z archívu Slovenského filmového ústavu. „Tento projekt je dôkazom, že umenie spája ľudí a nepozná hranice. Vďaka vybraným filmovzískajú diváci na Kube autentický obraz o súčasnej audiovizuálnej tvorbe na Slovensku," zdôraznila ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková, ktorá festival slávnostne otvorila a prihovorila sa návštevníkom v sále kina Milticine Infanta.

Ministerka vyjadrila nádej, že nepôjde o poslednú prehliadku slovenských filmov v krajine. „Moc filmového umenia je aj v tom, že svojou obraznou silou zviditeľňuje konkrétne ľudské príbehy, pomáha divákovi ocitnúť sa na chvíľu v koži toho druhého, porozumieť odlišnostiam, nastaviť srdce emóciám a rozum empatii a ústretovosti."

Otváracím filmom festivalu bola snímka Čiara (2017) režiséra Petra Bebjaka, ktorá vlani pozbierala šesť národných filmových cien Slnko v sieti. Slávnostnej projekcie sa okrem slovenskej ministerky zúčastnili aj minister kultúry Kubánskej republiky Alpidio Alonso Grau, veľvyslanec SR v Havane Roman Hošťák a množstvo ďalších hostí.

Program nasledujúceho festivalového dňa bude patriť tragickej roadmovie Stanko (2016) pod režisérskou taktovkou Rasťa Boroša. Festival pokračuje projekciou filmu Piata loď (2017), ktorý režírovala Iveta Grófová. Snímku vychádzajúcu z knižnej predlohy inšpirovanú skutočnými udalosťami príde osobne uviesť producentka filmu Katarína Krnáčová. Prehliadku súčasnej domácej tvorby doplní aj režisérsky debut Terezy Nvotovej Špina (2017) a roadmovie Out (2017) za osobnej účasti režiséra Györgyho Kristófa. Do programu bol vybraný aj kultový animovaný film Krvavá pani (1980) výtvarníka Viktora Kubala, ktorý sa nedávno dočkal digitálneho reštaurovania.

 

Na zabezpečenie podujatia Dni slovenského filmu na Kube vyčlenilo Ministerstvo kultúry (MK) SR pre Slovenský filmový ústav (SFÚ) sumu 10.000 EUR. Prehliadka je súčasťou Plánu kultúrnych stykov MK SR pre rok 2018. Premiérový ročník festivalu  organizačne zastrešuje SFÚ z poverenia MK SR v spolupráci s Ministerstvom kultúry Kubánskej republiky, Veľvyslanectvom SR v Havane, Veľvyslanectvom Kubánskej republiky v SR a Instituto Cubano del Arte e Industria Cinematográficos (ICAIC).


FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky