Vrchol osláv storočnice Čechov a Slovákov v Prahe

28.10.2018 MK SR, TASR
Vrchol osláv storočnice Čechov a Slovákov v PraheMinisterka kultúry SR Ľubica Laššáková si v Prahe uctila 100. výročie založenia republiky Čechov a Slovákov dvomi pietnymi aktmi položenia vencov armádnemu generálovi Aloise Eliáša a k soche generála Milana Rastislava Štefánika. Vrcholom osláv bola slávnostná vojenská prehliadka ozbrojených síl ČR.

 

Slováci si spolu s Čechmi pripomenuli vznik 100. výročia Československa v nedeľu dopoludnia v Prahe aj počas pietneho aktu pri Národnom pamätníku na Vítkově. Na pietnom akte sa zúčastnili za slovenskú stranu prezident Andrej Kiska, predseda vlády Peter Pellegrini a predseda Národnej rady SR Andrej Danko, ale aj minister obrany SR Peter Gajdoš a ministerka kultúry Ľubica Laššáková.
 

Ministerka kultúry SR spolu s premiérom SR a ČR, ale aj s predsedom NR SR, sa po pietnom akte na Vítkově presunuli na druhý pietny akt, a to k soche generála Milana Rastislava Štefánika.
Vyvrcholením osláv okrúhleho výročia vzniku Československa v metropole Českej republiky  bola slávnostná vojenská prehliadka, do ktorej bolo zapojených viac ako 4300 osôb s viac ako 230 kusov vojenskej techniky.

Oslava storočného jubilea bude na slovenskej strane pokračovať 30. októbra t. r. v Martine, kde si pripomenieme podpis a prijatie Martinskej deklarácie, ktorou sa slovenský národ prihlásil k Československej republike. Udalosti sa zúčastnia predstavitelia vlád oboch krajín.

 

Video:https://www.youtube.com/watch?v=1Iq-6JjKt-A&feature=youtu.be

FOTOGALÉRIA

 

 

 << späť
Linky