Odovzdávame štafetu Národnímu muzeu v Prahe

26.10.2018 MK SR
Odovzdávame štafetu Národnímu muzeu v PraheDnes otvorila ministerka kultúry Ľubica Laššáková spolu s generálnym riaditeľ Národního muzea v Prahe Michalom Lukešom Výstavu Česko-slovenskú/Slovensko-českú, ktorá bude sprístupnená pre verejnosť v Národním muzeu v Prahe od 28. októbra, presne v deň 100. výročia vyhlásenia Československa.

 

 

Výstava život Čechov a Slovákov v spoločnom štáte, zobrazuje úspechy a radostné momenty, ale aj krízy a ťažké chvíle vzájomného spolužitia. Na Slovensku si ju návštevníci mohli pozrieť v SNM-Historickom múzeu na Bratislavskom hrade od 27. apríla 2018 do 9. septembra 2018. Dnes 26. októbra sa  otvára v Historickej budovy Národního muzea v Prahe. Pre verejnosť bude prístupná od 28. októbra, presne v deň 100. výročia vyhlásenia Československa.

Od 27. apríla do 9. septembra výstavu videlo v Bratislave 76.683 návštevníkov. Na ploche 1400 štvorcových metrov bolo vystavených viac ako 2000 zbierkových predmetov zapožičaných zo 43 inštitúcií, s ktorými odborne spolupracovalo 124 pracovníkov.

       

Vzácne dokumenty ako Mníchovská dohoda, Viedenská arbitráž a tzv. Protokol Hácha – Hitler i Pittsburská dohoda boli dnes presunuté z Bratislavského Hradu do Národního muzea v Prahe. Následne boli dokumenty uložené do bezpečnostných vitrín.

 

"Na výstave nájdete unikáty ako je letecká bunda M. R. Štefanika v ktorej zahynul pri návrate do vlasti, topánky Júliusa Satinského ale i zlaté pero, ktorým bola podpísaná Martinská deklarácia. Pero je súkromným vlastníctvom rodiny Matúša Bullu, jedného zo signatárov Martinskej deklarácie," dodala na tlačovej konferencií k uvedenej výstave Ľ. Laššáková.

Topánky Júliusa Satinského

 

Následne sa ministerka kultúry Ľubica Laššáková pozrela na výstavu pod názvom“2x100“. Výstava 2x100 je expozíciou nielen k 100. výročiu Československa, ale zároveň Národní muzeum v Prahe oslavuje 200 jubileum. Exponáty sú uložené na 7000 štvorcových metroch v 39 sálach. Za 200 rokov múzeum zažilo 4 cisárov, 11 prezidentov, monarchiu, demokraciu i totalitu.

 

Video: https://youtu.be/TutX5IkYEFw

FOTOGALÉRIA

 << späť
Linky