Štátna filharmónia Košice oslavuje päťdesiatku

25.10.2018
Štátna filharmónia Košice oslavuje päťdesiatkuŠtátna filharmónia Košice (ŠFK) oslavuje päťdesiatku, Ministerka kultúry Ľubica Laššáková mala tú česť osobne zablahoželať jednému z našich popredných symfonických telies. Pri príležitosti 50. výročia založenia sa konal slávnostný koncert, ktorý bol aj otváracím koncertom. Slávnostné zahájenie uviedol šéfdirigent Štátnej filharmónie Košice Zbyněk Müller Ludwig van Beethovena Missa solemnis D dur, op. 123.

 

 

Uplynulo 50. rokov, keď uznesením NR SR bola zriadená Štátna filharmónia v Košiciach. Počas týchto 50. rokov orchester absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí, účinkoval na významných hudobných festivaloch a nahral viac ako 160 CD nosičov, ktoré ho zviditeľnili na celom svete. Veľkým zanietením dlhodobo šíri hudobné umenie hlavne vo východnom regióne, ale je aj pravidelným hosťom na Bratislavských hudobných slávnostiach. V jubilejnej sezóne absolvuje turné po Nemecku a festivalové koncerty na Pražskom hrade i v Českom Krumlove.

 

V jubilejnom roku sa koncertná sála dočká nových sedadiel a klimatizácie. Našim majstrom hudby zaželala ministerka kultúry Ľubica Laššáková: "do ďalších rokov, desaťročí ,ba i storočí jej želám neustály príliv mladých talentovaných hudobníkov aj nových tvárí v publiku, veľa tvorivých inšpirácií, skvelých výkonov a dosiahnutých mét nielen na domovskom pódiu, ale všade, kde zahrá Štátna filharmónia Košice.

 << späť
Linky