V Moskve sa začali "Dni Slovenského filmu"

01.10.2018
V Moskve sa začali Od štvrtka (27. septembra) sa môžu návštevníci moskovského kina FITIL zoznámiť so slovenskou kinematografiou posledných rokov. Na slávnostnom otvorení podujatia „Dni slovenského filmu" sa zúčastnil slovenský veľvyslanec v Ruskej federácii Peter Priputen, štátny tajomník Ministerstva kultúry SR Ivan Sečík, námestník ministra kultúry Ruskej federácie Pavel Stepanov, riaditeľ Slovenského inštitútu v Moskve Ján Šmihula a delegácia Slovenského filmového ústavu.

 

Veľvyslanec P. Priputen počas otváracieho ceremoniálu tradičnej prehliadky filmov poukázal na to, že slovenské filmy žnú úspechy nielen na domácej scéne, ale aj na medzinárodných filmových festivaloch. Zároveň vysoko vyzdvihol úzku spoluprácu ministerstiev kultúry obidvoch krajín, ktorú napokon potvrdzuje aj toto podujatie.

Štátny tajomník MK SR Ivan Sečík vo svojom príhovore uviedol: „je pre mňa nesmiernou cťou už v poradí štvrtýkrát otvárať „Dni slovenského filmu" v Moskve. Teší ma plná sál priaznivcov kinematografie a z roka na rok vidím čoraz viac mladých ľudí, ktorí prejavujú záujem o prehliadku slovenských filmov." Podčiarkol, že výrazne tomu napomohol vznik Audiovizuálneho fondu, ktorý začal pôsobiť od roku 2009. V tejto súvislosti konštatoval: „od roku 2013 sa na Slovensku natočí každoročne viac ako 20 filmov, pričom rok 2017 bol v mnohých smeroch rekordný – premiéru v ňom malo 33 filmov, z toho väčšinou slovenských, ktoré videlo takmer 1,5 milióna  divákov, t. j. viac ako pätina všetkých návštevníkov kín."

  

Prehliadku slovenských filmov otvorila „Učiteľka", film inšpirovaný skutočnou udalosťou. Príbeh učiteľky základnej školy v hlavnej úlohe so Zuzanou Mauréry bol ocenený cenou Krištáľový glóbus za najlepší ženský herecký výkon na Medzinárodnom filmovom festivale Karlove Vary i cenou Slnko v sieti. Doteraz ho mohli vidieť diváci vo vyše 30 krajinách po celom svete.

 

V rámci prehliadky „Dni slovenského filmu", ktorá potrvá v moskovskom kine FITIL do 3. októbra, môžu diváci – okrem filmu „Učiteľka" - zhliadnuť ešte šesť filmov: „Piata loď", „Eva Nová", „Stanko", „Backstage", „Čiara" a „Čistič".

 

Zdroj: MK SR

FOTO zdroj: MZV a EZ SR

 << späť
Linky