Otvorenie výstavy k 100. výročiu vzniku spoločnej republiky

26.04.2018 Komunikačný odbor
Otvorenie výstavy k 100. výročiu vzniku spoločnej republiky Bez znalosti historického zázemia ľudia len ťažko porozumejú premenám, ktorých sú svedkami. Pripomenul to vo štvrtok 26.4.2018 slovenský prezident Andrej Kiska pri príležitosti otvorenia výstavy k 100. výročiu založenia Československa, na ktorej sa spolu s predsedom vlády SR Petrom Pellegrinim a predsedom vlády ČR Andrejom Babišom zúčastnila aj ministerka kultúry Ľubica Laššáková. Počas podujatia rokovala aj s českým ministrom kultúry Iljom Šmídom.

Premiér Pellegrini vyzdvihol príkladné vzťahy aj po rozdelení spoločného štátu. "V dnešnom svete zmietanom regionálnymi konfliktmi, občianskymi vojnami a plnom separatistických hnutí je náš vzťah čímsi príkladným. Výročia v tomto osmičkovom roku sú príležitosťou posilňovať toto pozitívne vnímanie našich vzťahov nielen doma, ale aj v zahraničí," poznamenal. Dodal, že v týchto zložitých časoch sa Česko a Slovensko navzájom veľmi potrebujú.

Český premiér hovoril najmä o budúcnosti spolupráce. "Sto rokov je určite veľmi dôležitých, ale myslím si, že ešte dôležitejšia je naša budúcnosť," konštatoval Babiš. Podľa neho je úlohou Česka aj Slovenska spoločne bojovať za bezpečnosť občanov a za to, aby sa zachovala európska kultúra. "Som presvedčený, že tu sme na jednej lodi," povedal.    

Výstava na Bratislavskom hrade mapuje život Čechov a Slovákov v spoločnom štáte, zobrazuje úspechy a radostné momenty, ale aj krízy a ťažké chvíle vzájomného spolužitia. Na Slovensku si ju návštevníci môžu pozrieť do konca septembra, potom sa premiestni do Historickej budovy Národního muzea v Prahe.

 

FOTOGALÉRIA

 

Zdroj: TA SR a MK SR

 << späť
Linky