10 miliónov na zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva

16.04.2018
10 miliónov na zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva„Slovensko sa musí razantnejšie starať o svoje kultúrne dedičstvo v regiónoch. Sú ľudia, ktorí stále hľadajú prácu a sú európske zdroje, ktoré sme schopní využiť. Práve to chcem spojiť.“ Povedala ministerka kultúry Ľubica Laššáková dnes počas návštevy SNG Zvolenský zámok. „Preto od 1. mája tohto roku preinvestujeme viac ako 10 miliónov EUR. V spolupráci s Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny spúšťame Národný projekt Zapojenie nezamestnaných do obnovy kultúrneho dedičstva z operačného programu Ľudské zdroje. V tomto rámci bude viac ako 600 ľudí bude pracovať na obnove 37 objektov kultúrneho dedičstva vo všetkých krajoch Slovenska, s výnimkou Bratislavy, dodala ministerka.

Projekt harmonizuje  dve požiadavky - obnova pamiatok, ktoré to potrebujú a  vytváranie pracovných návykov pre nezamestnaných. Ministerstvo kultúry v rámci projektu financuje materiálne zabezpečenie obnovy kultúrneho dedičstva a ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny prostredníctvom UPSVaR  náklady na nezamestnaných (mzdy, strava, pracovný odev, ochranné pomôcky, poistenie, lekárske prehliadky).

Vytvoria sa pracovné miesta pre nezamestnaných v oblasti obnovy kultúrneho dedičstva  a podporia tak ich pracovné zručnosti a návyky. Pracovať budú môcť ako pomocní zamestnanci alebo odborní zamestnanci.  

„Do konca mesiaca musia byť uzatvorené zmluvy s jednotlivými subjektami,  aby  práce mohli začať už 1. mája. Oceňujem aktívny prístup Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny a ďakujem za spoluprácu pánovi ministrovi Richterovi“, uviedla ministerka Laššáková.

Úrady práce do konca tohto mesiaca by mali uzatvoriť zmluvy so subjektami, ktoré obnovujú pamiatky a dohodnú zamestnanie evidovaných uchádzačov o prácu, rovnako tak dlhodobo nezamestnaných, ako aj nezamestnaných nad 50 rokov a pod

Zapojiťsa do obnovy slovenského dedičstva môžu všetci. Stačí sa informovať na svojom úrade práce. Nesmieme čakať.  Slovensko sa musí starať o svoje dedičstvo rovnako intenzívne ako o rozvoj svojej ekonomiky“.

Podrobnosti:

TT kraj 3 objekty – napr. REKONŠTRUKCIA HISTORICKÉHO PARKU V TOMÁŠIKOVE

TN kraj 5 objektov – napr. Združenie hradu Bystrica -Južné obytné krídlo 1. Etapa

NT kraj 2 objekty -  napr. Oponický hrad - obnova renesančného paláca

ZA kraj 5 objektov – napr.  Konzervácia a čiastočná obnova hradu Lietava 2018

BB kraj 10 objektov – napr. Stabilizácia ruiny hradu Čabraď 2018

PO kraj 9 objektov – napr. Archeologický výskum zaniknutej stredovekej dediny Šoldov v katastri obce Štrba

KE kraj 3 objekty – napr.Hrad Markušovce

 << späť
Linky